Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell + 3616284



*

nr 361 6284


Akvarell +

Gouache, fiskeläge + båthus


Utrop:

100 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 maj 2005
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar båthus fiskebåtar fiskeläge gouache hamn marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8188 Akvarell
    Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 8009 Akvarell
    Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12




Ladda ner broschyr