KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell + 3616284
*
nr 361 6284
Akvarell +
Gouache, fiskeläge + båthus
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2005
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar båthus fiskebåtar fiskeläge gouache hamn marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Akvarell +
nr 361 6284
Akvarell +
Gouache, fiskeläge + båthus
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2005 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar båthus fiskebåtar fiskeläge gouache hamn marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47 -
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



